Powieść wodociągowa

 

02 10x15 300

 

Film, powieść wodociągowa? O ile istnieje szereg filmów nawiązujących do wody, np. „Woda dla słoni”, „Kształt wody”, „Na głęboką wodę”, „Zanim odejdą wody”, to niewiele filmów fabularnych podejmuje wątek sieci wodociągowych; jeśli tak, to prezentując jakąś aferę, np. kwestia wodociągów miejskich w kryminale „Chinatown” Polańskiego lub przejęcia kontroli nad dostawami wody w Boliwii w „007 Quantum of Solace” z Jamesem Bondem.

Książki o wodociągach? Są to opracowania techniczne, prawne i ekonomiczne oraz dzieje lokalnych wodociągów, np. "Z dziejów kanalizacji i wodociągów łódzkich". Brak powieści wodociągowej (poruszającej problemy wodociągowców, stawiających ich przed wyborami) i nie wykształciły się toposy literackie. Z pewnymi wyjątkami...

 

Henryk Palarz, Co to to nie! – mężczyzna w średnim wieku dochodzi prawdy o swej kazirodczej siostrze; przełom następuje podczas wrześniowego sądowego miesiąca sprawiedliwości, rozpoczyna się rozpoczyna uwodzicielska gra ze składem sądzącym. Potomek legendarnego Ramży z podrybnickiego wzgórza wpływa na losy bohaterów. Pierwsza i ostatnia powieść na świecie dedykowana nieżyjącej owcy, 316 str., Wrocław 2021.

 

 

Henryk Palarz, Mendy i męty, Wrocław 2019, 248 str. 

Z okładki: Autor przyrządził niejednoznaczny etycznie koktajl zaprawiony nutą skandalu i groteski.

   Niedaleka przyszłość w czasach społeczeństwa rewanżystowskiego. Po rozwiązaniu parlamentu w skład nowego obozu rządzącego wchodzi partia UltraPiS, która robi porządki „na dole”: policja otrzymując procent od grzywny porzuca rolę leniwca, a na tytułowych sprawców i skazanych czekają zaskakujące rodzaje kar i nowatorskich urządzeń.

  Sielanka kierownika zakładu wodociągowego zostaje przerwana wskutek dramatycznych wydarzeń osobistych i służbowych. Coraz trudniej mu tolerować działania silniejszych od niego graczy i wyłudzenia. Tymczasem rada miejska naciska na bezpartyjnego burmistrza, aby przygotował konkurs na najlepszy donos w gminie, zaś prokurator rejonowy ostrzy sobie zęby na kierownika za ośmieszenie w sprawie trupa w oczyszczalni ścieków. Tymczasem kierownik wciąż ukrywa przed burmistrzem tożsamość jednego z pracowników…

Po kwadransie rozmowy z Joanną Kos-Krauze w Studiu Wajdy reżyser o mało nie wyrzuciła autora ww. powieści, nie odpowiadając „do widzenia”. Ale synopsis, treatment i logline scenariusza kazała zostawić!:-)

 

mendy

 

   Henryk Palarz, Chłopiec z sygnetem, Wrocław 2018, 642 str. (beletrystyka, fantasy)

Pełna przygód i humoru siedmioczęściowa powieść o przyjaźni dla dziecka 10+. Wodociągowcy z niepokojem zauważą, że przez studzienki i urządzenia kanalizacji deszczowej można dostać się do świata w którym rządzi inteligentny zwierz, zaś woda z hydrantu służy do zgoła innego celu.

Zob. fragment niepublikowanej wersji scenariuszowej 

 

okładka front

INFRASTRUKTURA Henryk Palarz         ul. Łączna 1A/27, 40-236 Katowice         tel./fax: (32) 255 74 20         tel.kom.: 0 500 228 551